پلی‌وینیل کلراید یا پی‌وی‌سی (PVC) نوعی پلاستیک بسیار پرکاربرد است. در شرایط حاضر یکی از ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی است. به‌طور عمومی بیشتر از ۵۰٪ از پی وی سی ساخت بشر در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود؛ زیرا پی وی سی ارزان بوده و به سادگی سر هم‌بندی می‌شود. در سالهای اخیر پی وی سی جایگزین مواد ساختمان‌سازی سنتی نظیر چوب، سیمان و سفال در بسیاری از مناطق شده‌است. با وجود ظهور یک ماده ایده‌آل در ساختمان‌سازی همچنان نگرانی در رابطه با هزینه پی وی سی برای محیط زیست طبیعی و سلامتی انسان وجود دارد.

 

موارد استفاده فراوانی برای پی وی سی شامل: وینیل سایدینگ، علامت مغناطیسی کارت‌ها، برش عمودی پنجره‌ها، صفحات گرامافون، لوله، لوله کشی، کانال و لوازم نصب کردنی، کیف‌های ارزان قیمت، پنجره‌های تاریک (بدون دید) و در شکل نرم آن برای لباس، اثاثه یا لوازم داخلی نظیر پرده، کف‌سازی و ساختن سقف، پوسته کابل‌های الکتریکی، توپ‌های بازی سبک وزن وجود دارد.

همچنین ماده ایست که اغلب برای لوله کشی آب و فاضلاب به علت ارزان بودن طبیعی و انعطاف‌پذیر بودن استفاده می‌شود.

پلی ونیل کلراید به دو صورت کلی تولید می‌شود: به صورت خشک و شکننده (RPVC یا UPVC) و یا پلاستیکی انعطاف‌پذیر. پی وی سی نرم و انعطاف‌پذیر و یا همان پی وی سیِ معمولی، در حقیقت به دلیل افزوده شدن پلاستیزرهایی همچون فتالات‌ها (به طور نمونه DINP) واکنش بهتری در مقابل خمیدگی نشان می‌دهند. این نوع از پی وی سی عمدتاً در صنعت ساخت‌وساز و جهت عایق‌بندیِ سیم‌های الکتریکی و یا تولید کفپوش‌ خانه‌ها، مدارس، بیمارستان‌ها و کلیه‌ی مکان‌هایی که داشتن محیطی استریل از اولویت‌های اساسی قلمداد می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین، در برخی موارد از این نوع پی وی سی به عنوان جایگزین لاستیک استفاده می‌گردد. پی وی سیِ خشک بیشتر در تولید لوله‌های آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

خصوصیات فنی:

 

نام = پلی ونیل کلراید

فرمول شیمیایی= C2H3CI)n)

دمای خمش حرارتی= ۹۲ درجه سانتی‌گراد

دمای ذوب= ۱۰۰ – ۲۶۰ درجه سانتی‌گراد

چگالی نسبی= ۱/۳۵ – ۱/۴۵

 

نکته:

 

  • درجه حرارت کار آن حداکثر ۱۸۰ درجه سانتی گراد است.
  •     مقدار انقباض PVC نرم ۱٫۵ تا ۳ درصد است.
  •     درجه حرارت قالب باید بین ۵۰ تا ۶۰ درجه سانتی گراد باشد.
  •     پلی وینیل کلراید (PVC) سخت و نرم در درجه حرارت بالای ۱۸۰ درجه سانتی گراد تجزیه شده و اسید کلریدریک آزاد می کنند که باعث خوردگی قالب می شود.

 

بازرگانی کریستال-پلی وینیل کلراید (PVC)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما