پلی‌اتیلن گرانول


پلی‌اتیلن‌ها خانواده‌ای از گرمانرمها می‌باشند که از طریق پلیمریزاسیون گاز اتیلن (C2H4) بدست می‌آیند.

از طریق کاتالیست و روش پلیمریزاسیون این ماده می‌توان خواص مختلفی همچون چگالی، شاخص جریان مذاب (MFI) بلورینگی، درجه شاخه‌ای و شبکه‌ای شدن، وزن مولکولی و توزیع وزن مولکولی را در آن‌ها کنترل کرد پلیمرهای با وزن مولکولی پائین را به عنوان روان‌کننده(Lubricant) به کار می‌برند. پلیمرهای با وزن مولکولی متوسط واکس‌هایی امتزاج پذیر (مخلوط پذیر) با پارافین می‌باشند و نهایتاً پلیمرهایی با وزن مولکولی بالاتر از ۶۰۰۰ در صنعت پلاستیک بیشترین حجم مصرف را به خود اختصاص می‌دهند. پلی اتیلن شامل ساختار بسیار ساده‌ای است،به‌طوری‌که ساده‌تر از تمام پلیمرهای تجاری می‌باشدیک مولکول پلی اتیلن زنجیر بلندی از اتم‌های کربن است که به هر اتم کربن دو اتم هیدروژن چسبیده‌است.

پلی‌اتیلن کاربرد فراوانی در تولید انواع لوازم پلاستیکی مورد استفاده در آشپزخانه و صنایع غذایی دارد از LDPE در تولید ظروف پلاستیکی سبک و همچنین کیسه‌های پلاستیکی استفاده می‌شود.
HDPE، در تولید ظروف شیر و مایعات، انواع وسایل پلاستیکی آشپزخانه و مخازن آب پلی اتیلن کاربرد دارد و در تولید لوله‌های پلاستیکی و اتصالات لوله‌کشی معمولاً از MDPE استفاده می‌کنند.
انواع کلی پلی اتیلن
تقسیم‌بندی اساسی
▪ HDPE پلی اتیلن با دانسیته بالا
▪ LDPE پلی اتیلن با دانسیته پایین
▪ LLDPE پلی اتیلن سبک خطی
▪ VLDPE پلی اتیلن خیلی سبک
▪ UHMWPE پلی اتیلن با وزن مولکولی بسیار بالا (کاربردها: جلیقه ضد گلوله و ساخت مفاصل مصنوعی مانند تعویض مفصل زانو و تعویض مفصل ران )
▪ COPOLYMERSکوپلیمرهای اتیلن -ونیل استر
▪ IONOMERS یونیمرها
▪ PEX پلی اتیلن با اتصالات عرض
▪ PERT پلی اتیلن مقاوم به گرما (کاربرد لوله‌های آب گرم)


نام ماده فارسی: پلی اتیلن سبک فیلم
نام ماده انگلیسی: Poly ethylene low density film
نام تجاری فارسی: ال دی پی ئی
نام تجاری انگلیسی: LDPE
سایر اسامی: اتن هموپلیمر، اتیلن هموپلیمر، اتیلن پلیمر
مواد مرتبط: اتیلن، اتیلن سبک خطی، پلی اتیلن سنگین
پلی اتیلن های سبک در تولید کالاهای مانند فیلم ، کیسه ، ظروف یکبار مصرف، کشاورزی و قطعات تزریقی انعطاف پذیر، جهت تولید محصولات متنوعی از قبیل اسباب بازی، وسائل خانه، درپوشها و به عنوان رزین پایه مستربچ و برای تولید کیسه های شفاف خشکشویی و کیسه های زیپ دار کاربرد دارد.
پليمرها به سه نوع پليمرهاى طبيعى ، طبيعى اصلاح شده و مصنوعى تقسيم مى‌شوند
اولين پلاستيك‌هاى صنعتى مدرن حدود ۱۰۰سال پيش رواج يافتند ولى در دهه‌هاى اخير رشد فزاينده و گوناگونى در صنايع به وقوع پيوست.
حدود ۶۰ پليمر بسيار مهم تاكنون به بازار عرضه شده كه مشتقات آنها به بيش از ۲۰۰۰مورد مى‌رسد و كماكان در حال افزايش است. پلی‌اولفين‌ها پليمرهاى گرما نرم با خواص تقريبا مشابه و فرمولاسيون نزديك به هم هستند كه انواع معروف آنها پلى اتيلن ها، پلي پروپيلن ها و پلى بوتيلن ها مى‌باشند كه در صنايع لوله پلی اتیلن ،كاربرد فراوانترى دارند.

 

پلی اتیلن سبک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما