هاردنر:

هاردنر بخشی از انوع مخلوط می باشد؛ در بعضی از مخلوط ها، هاردنر به سادگی برای افزایش انعطاف پذیری به کار میرود و در ابعضی دیگر به عنوان یک جز یا بخش پخت مورد استفاده قرار میگیرد.هاردنر رزین اپوکسی به عنوان جز دوم مورد استفاده قرار میگیرد و این کاربرد به دلیل کاتالیزور بودن هاردنر در واکنش های شیمیایی است. هاردنر از نوع سیلکو آمینی برای چسب ها و کفپوش های اپوکسی بدون حلال و پلی آمید برای رنگ های اپوکسی حلال دارد به وجود می آید که برای خشک شدن  نیاز دارد که به خوبی با رزین مخلوط گردد ومدت زمان مشخصی پیوند تکمیل شده و خشک میشود.

اپوکسی:

اپوکسی یا پولی پوکساید یک پلیمر گرماسخت است که حاصل واکنش رزین اپوکساید با سخت کننده پلی آمید(هاردنر) می باشد.این ماده کاربردهای گسترده ای را دارا می باشد از آن ها میتوان به کفپوش اپوکسی، چسب ها، اپوکسی گرانیت، مواد رنگ اپوکسی و… اشاره نمود.

به طور کلی خانواده ی اپوکسی ها به دو دسته ی پلی آمید و پلی آمین تقسیم بندی میشوند که در استفاده کردن این مواد با توجه داشته باشیم که پلی آمید را نمی توان قطر داد و در بیشترین حالت خود تا هزار میکرون میتوان به آن قطر دهیم و اغلب به صور لایه ایی نازک میتوان از آن استفاده کرد کاربرد بیشتر پلی آمیدها در بیمارستان ها، آزمایشگاه ها و لوله های صنعتی میباشد که اینکاربد ها به دلیل آنتی باکتریال بودن و ضد خوردگی پلی آمید هاست اما پلی آمین ها را هر چقدر که بخواهیم میتوانیم قطر دهیم و از آن در ساختار اشیا زینتی و کفپوش ها و … میتوان استفاده کرد؛ اپوکسی آمین به دلیل نداشتن حلال که سبب کاهش حجم بیشتر کاربرد چسب و کفپوش اپوکسی را دارا می باشد و پلی آمید بیشتر به عنوان رنگ اپوکسی مورداستفاده می گردد.

تاریخچه:

در سال ۱۹۳۴ میلادی پژوهشگری آلمانی موفق به سنتز رزین اپوکسی شد آن را به نام خودش ثبت کرد. دکتر پیر کاستان در سال ۱۹۳۸ میلادی بیسفنول اِی را کشف کرد و این اختراع را در کمپانی سیبا Ciba به ثبت رساند، که تبدیل به سه تولیدکننده ی برتر جهان شد در زمینه ی اپوکسی شد؛ این کمپانی در دهه ی ۹۰ میلادی دستخوش مشکلات داخلی شد و به شرکت هاستمن Huntsman آمریکا واگذار شد؛رزین اپوکسی ایی که امروز روز مورد استفاده قرار میگیرد در سال ۱۹۴۶ میلادی توسط سیلوان اوون گرینلی از ترکیب کردن بیسفنول اِی با اپی کلروهیدرین در کمپانی دوو-رینولدز Devoe_Reynolds سنتز و ثبت اختراع شد.این ککمپانی بعد ها توسط کمپانی شِل Shell خریداری شد و بعد از چند بار دست به دست شدن؛ هم اکنون بخشی از شرکت هگزیون Hexion Inc آمریکاست.

کاربرد ها:

کاربرد موادی که بر پایه ی اپوکسی باشند گسترده است و مهم ترین آن ساخت رنگ اپوکسی و کفپوش اپوکسی است و هم چنین شامل کاربد در ساختار موادی چون چسبها، کامپوزیت ها و تقویت کننده ها میشود.

اپوکسی ها در موارد زیر کاربرد وسیعی را  دارا می باشند:

رنگ و پوشش
هوافضا
زیست شناسی
مصارف خانگی و دریایی
چسب ها
قالب های صنعتی و کامپوزیت
سامنه الکتریکی و الکترونیک
هنر
کفپوش های دکوراتیو و اپوکسی گرانیت
کفپوش صنعی، بیمارستانی و بهداشتی و مخابراتی

خطرهای بهداشتی:

یکی از مهم ترین های خطر های مرتبط با استفاده از اپوکسی حساس شدگی نسبت به سفت کننده ها می باشد در طول زمان سبب ایجاد آلژی میباشد.

<دیدگاه خودتون رو درباره این پست بنویسید و به ما در بهبود یافتن مطالب کمک کنید>

“برای تهیه هارد و اپوکسی با شماره های زیر تماس بگیرید:

متحملیان
۰۲۱-۸۸۱۰۴۶۰۰
۰۹۱۲۵۳۷۴۳۹۷
حسن پور
۰۹۹۲۳۷۸۸۷۰۴”

هاردنر و اپوکسی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما