دي اکسيد تيتانيوم یا تیتانیوم(۴) یا همان تیتان ماده ایی طبیعی اکسید تیتانیوم است که با فرمول TiO2 شناخته میشود و به صورت پودر  به عنوان رنگدانه ی سفید کاربرد دارد که با نام ها تجاری سفید(۶) PW6 یا CI77891 شناخته میشود وبه طور کلی منبع اصل آن روتیل، آناتاز و ایلمنیت است. این پیگمنت کاربرد های زیادی در رنگ، رنگ خوراکی و ضدآفتاب را دارا میباشد.

تیتان یک پیگمنت معدنی ست که از پوسته ی زمین قابل استخراج است و این ماده در برابر حرارت مقاومت بالایی را دارد و غیر قابل اشتعال می باشد همچنین انحلال پذیری ضعیفی از خود نشان میدهد. این پیگمنت معدنی نهمین عنصر رایج در پوسته ی زمین می باشد و از نظر شیمایی یک ترکییب خنثی می باشد.

از کاربرد های این ماده در صنعت میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

پلاستیک و لاستیک، عوامل تصفیه ی آب، جوهر چاپ، سرامیک، رنگ خوراکی، کاغذ و مقوا، پارچه های پوشش داده شده و منسوجات، شیشه و سرامیک شیشه ایی، سرامیک الکتریکی، هادی برق و واسطه ای شیمایی و…


رنگدانگی تیتان:

این پیگمنت به دلیل وجود رنگ سفید و ضریب شکست بالا به عنوان رنگدانه ی سفید استفاده میشودهمان طور که میدانید که پیگمنت ها رنگ های خودشان را به ماده ی مورد استفاده میدهند. تیتانیوم دی اکسید یه کدر کننده قوی و موثر است که به عنوان رنگدانه ی سفید و تنظیم شفافیت در محصولات رنگی، پلاستیک، مرکب، خوراک، پزشکی، لایه پوششی و کاغذ مورد استفاده قرار میگیرد.

در بعضی از موارد مشاهده می شود  که ماده ای که در آن تیتان به کار رفته  رنگ مروارید گون یا رنگین تابی  را دارا هستند مانند پلاستیک، لوازم آرایشی و بهداشتی  دلیل وجود این رنگ وجود چند لایه ی اکسیدهای مختلف مانند تیتانیوم دی اکسید، اکسید آهن و آلومینیوم اکسید می باشد که این ترکیبات لایه ایی ساخته ی دست بشر است.

جالب است بدانید که  تیتانیوم دی اکسید در فرم آناتاز فتوکاتالیست تحت نور ماوراء بنفش می باشد و زمانی که با یون های نیتروژن یا اکسید فلزی همانند اکسید تنگستن تقویت شود علاه بر فتوکاتالیست ماوراء بنفش نور مرئی را هم تحت اثر میگذارد.

<دیدگاه خودتون رو درباره این پست بنویسید و به ما در بهبود یافتن مطالب کمک کنید>


“برای تهیه ی تیتان با شماره های زیر تماس بگیرید

متحملیان
۰۲۱-۸۸۱۰۴۶۰۰
۰۹۱۲۵۳۷۴۳۹۷
حسن پور
۰۹۹۲۳۷۸۸۷۰۴″

تیتانیوم دی اکسید چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما