یک کارشناس گمرک در گفت و گو با بازرگانان ایران اعلام کرد:

هدف از ایجاد نظام رتبه‌بندی فعالان اقتصادی ارائه تسهیلات مربوط به ترخیص کالا در گمرک برای واردکنندگان و صادرکنندگان خوشنام است.

سیستم AEOیک سیستم بین‌المللی است که در تمام گمرکات کشورهای پیشرفته اجرا می‌شود و شامل تشویقاتی برای فعالان خوش‌نام و از توصیه‌های سازمان جهانی گمرک است.

این سیستم، شاخص‌های جهانی و ملی برای شرکت‌های وارداتی و صادراتی دارد و با توجه به اطلاعاتی که شرکت‌ها از طریق سامانه جامع در اختیار گمرک قرار می‌دهند، شناسایی صورت می‌گیرد.

پس از احراز این شاخص‌ها فرد حقیقی یا حقوقی به‌عنوان فعال خوش‌نام شناخته می‌شود و فعالیت‌های گمرکی وی با حداقل تشریفات انجام می‌شود.

گمرک در زمینه کاهش زمان ارزیابی‌ استاندارد کالاها، کاهش اسناد و مجوزهای مورد نیاز، ترخیص کالا به‌صورت نسیه و کاهش زمان ترخیص، تسهیلاتی برای واردکنندگان و صادرکنندگان در نظر می‌گیرد.

اجرای این سامانه و کاهش اتلاف زمان در تجارت خارجی، تسهیل و افزایش ورود کالاها به‌ویژه مواد اولیه به کشور در افزایش رتبه ایران در شاخص بهبود فضای کسب‌وکار نیز موثر است.

ترانزیت و عبور کالا از کشور بسیار ارزآور است و اگر تشریفات این بخش کاهش نیابد ما فرصت‌های طلایی را از دست می‌دهیم، بنابراین اجرای این سیستم در بخش ترانزیت هم در حال انجام است.

تسهیلات گمرکی برای تجار خوشنام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما